Zpátky do školy: Jak zvládnout maturitu

4. srpna 2015 v 21:08 |  Zákoutí

JAK TO ZVLÁDNOUTTuším, že spousta lidí na tom bude stejně jako já tehdy. Vlastně to bylo docela nedávno. A musím říct, že bych dala cokoliv za to, aby mi tenkrát někdo pomohl a to naprosto jakkoliv. Asi nejspíš proto jsem se rozhodla napsat tento článek, ve kterém bych chtěla podat pomocnou ruku všem, kteří mají před sebou zkoušku dospělosti - maturitu.

Možná, že se vám budou zdát mé rady zbytečné. Možná, že vám nebudou vyhovovat. Možná vám ale pomohou. Jsou to věci, které mi pomohly s učením nejen ve svaťáku, ale také už před ním a osvědčily se už u přijímaček. Vyberte si to, co bude vyhovovat i vám a nakopejte maturitě zadek! Nebo ji prostě jenom zvládněte levou zadní. Nebo přední. To už je na vás.

BAREVNÉ LEPÍCÍ PAPÍRKY


Ať se to zdá zvláštní, jak chce, funguje to. Tyhle malé potvůrky vám můžou usnadnit spoustu práce, když víte, jak na ně. Ukrývají v sobě nepřeberné množství možností a způsobů, jakými je můžete využít ve svůj prospěch. Ať už se zaměříte na barvy, podle kterých si roztřídíte předměty nebo pouze na jejich použití, vždy budou užitečné. Prošla jsem své materiály, které jsem využívala v průběhu tohoto roku při přípravě na maturitu a našla pro vás několik tipů, jak si pomoci při učení.
Ze všeho nejdřív potřebujete být organizovaní. To je základ všeho, hlavně ve svaťáku, protože jakmile si nerozvrhnete učení, s ubývajícím časem nevíte co dřív a motáte se v kruhu. A to není úplně to, co byste potřebovali. Zkuste si napsat a očíslovat všechny otázky z jednotlivých předmětů a každý si napište zvlášť na stránku. Ke každé stránce si dejte barevnou záložku a budete tak vždy vědět kde seznam otázek hledat a budete mít přehled o tom, co vám ještě zbývá k učení.
Konkrétně tyto papírky jsou plastové, tudíž na ně lze psát pouze fixem. Proto je lepší s nimi pouze zakládat stránky, ke kterým se chcete vrátit nebo označovat důležitá místa. Osobně se mi tahle "sada" líbí kvůli plastovému držáku, pomocí kterého můžete papírky uchytit za okraj stránek a mít je tak vždy při ruce ve svém diáři nebo zápisníku. Tudíž je může využít naprosto každý, nejen maturanti. :).................. ....


Další možností, jak použít tentokrát papírové lístečky, je využít je jako číslování maturitních otázek do knížek, učebnic, sešitů nebo složek s materiály. Podle čísla otázky pak snadno najdete vše, co k ní máte připraveno a nebudete muset ztrácet čas neustálým hledáním. Tohle můžu vřele doporučit, protože se pak rychle zorientujete v obrovském množství materiálů a taky snadno rozpoznáte, kde se nachází to, co zrovna potřebujete.

Také není od věci si na čtvercové nebo obdélníkové formáty psát vše, co si potřebujete zapamatovat. Letopočty, slovíčka, pojmy... Polepte si papírky všude, kde vám ještě zbylo místo tak, abyste je měli vždy na očích. Lépe si tak uložíte do paměti jednotlivé údaje. To samé můžete provádět i tak, že si ke konkrétní otázce na papírek napíšete klíčová slova k danému tématu, nalepíte si je na přední stranu otázky a poté, když se otázku budete učit, můžete si látku zopakovat pomocí těchto slov. Když si na ta slova vzpomenete, zákonitě se vám vybaví spojitost mezi oním slovem a mezi tím, co jste si k němu říkali.

Kennedy snad mluví za vše. Barevné šipky lze použít třeba zrovna jako na obrázku nebo třeba jako ukazatel na důležitý řádek, odstavec nebo jako upomínka, že byste neměli na něco zapomenout. Bohužel musím ale říct, že tyhle roztomilé šipky moc nelepí. Vždycky jim ale můžete pomoci izolepou. Nebo tak něčím.POŘÁDKOVÁ SLUŽBA

Připravte se na to, že všude kam se podíváte, bude nepořádek. Opravdový bordel. A hlavně papíry. Ty především. Proto potřebujete něco, čím všechny své poznámky sepnete, dáte dohromady a budete je mít na jednom místě. Jinak půlku věcí ztratíte, omylem vyhodíte nebo se vám zaplantá tam, kam nemá.
Pro menší množství papírů použijte kancelářské sponky, klasika. Ovšem vy těch papírů většinou málo mít nebudete. Od toho však máte klipsny, které udrží pohromadě i větší stoh poznámek a materiálů. Můžete jimi také připnout poznámky k sešitu nebo učebnici, aby se vám nerozletěly, jakmile něco otevřete.
A samozřejmě špendlíky. Je dobré si napsat například termíny zkoušek nebo testů, případně jiné důležité věci a mít tyto informace vždy na očích. Korková nástěnka je proto výhodou.


....


OSNOVA


Stručná osnova, kterou si sami svou rukou napíšete, vám může pomoci jako nic na světě. Vypíšete si čísla a nadpisy, o kterých budete chtít mluvit, případně i podbody k nadpisům. Osnova se vám snadno uloží do paměti, protože není obsáhlá a díky jejím bodům se snáz rozpomenete na obsah dané otázky. U zkoušky si potom jednotlivé body vypíšete a podle nich se budete řídit, váš projev tak bude mít hlavu a patu, neztratíte se a navíc bude vidět, že jste dobře připraveni - i když si třeba budete pamatovat jen tu osnovu.

Co bych doporučila asi nejvíce, jsou poznámky, které si vypíšete z materiálů vlastní rukou na papír. Je to snad ta neúčinnější cesta, jak si něco snadno zapamatovat. Látku si přečtete, pak si ji vlastními slovy zestručníte a přepíšete na papír, přičemž si během psaní slov automaticky odříkáte to, co píšete. Nevyplácí se proto učit se jen z vytisknutých otázek, vždy si udělejte alespoň nějakou tu poznámku vlastní rukou. Dobré není ani učit se z cizích materiálů. Každý člověk má svůj systém, každý si informace uspořádává jinak. Raději si opět cizí materiály přepište podle svého - uděláte si tím svůj systém, který se vám snadněji uloží do paměti. Nekecám...
OBRÁZKY


Kreslete si. Ne, vážně, opravdu vám to může pomoct. Nevěříte? Když si nakreslíte obrázek k danému odstavci nebo učivu, lépe si potom vybavíte, o čem jste se učili nebo snažili učit. Díky vlastnímu obrázku si uložíte do paměti, že když jste se učili "o tom" tak jste tam měli "tento" obrázek, který vyjadřoval "toto". A hned můžete o něčem mluvit a snáz si vzpomenete, o co šlo. Navíc, když si budete chvíli místo učení kreslit, oprostíte se od zátěže a mozek si odpočine. Jen byste si neměli kreslit obrázky u všeho. To by moc nepomohlo. Asi.

Jestliže stále nechápete mé myšlenkové pochody, mohu vám nabídnout svého hada. Tedy, mou variantu vizuální mnemotechnické pomůcky. Predestinace, neboli předurčení, je spjato s předurčením člověka k hříchu. To nás odkazuje na Adama a Evu, kteří zhřešili a díky nim je každý člověk poznamenán hříchem už ve chvíli, kdy se narodí. Tento hřích je pak smazán křtem. Středověká filozofie je prostě... zvláštní. Ovšem hřích Adama a Evy spočívá v utržení jablka, k čemuž je svedl had. A máme na světě vysoce kreativní dílo nevyčíslitelné hodnoty. Amen.

BARVY


Výlet do papírnictví vám pomůže nejenom pročistit si hlavu, ale umožní vám i nákup nejrůznějších fixek, tužek, zvýrazňovačů, gelovek, per a dalších zajímavých psacích potřeb. Není na škodu mít kromě zvýrazňovače ještě další barevné tužky, kterými se dá tence psát. Pomocí nich pak snadno odlišíte hlavní nadpis, číslo otázky, body otázky i samotný text. Není od věci používat vždy stejné schéma. Např.: hlavní nadpis modře, číslo otázky černě, body nebo nadpisy černě (případně jinou barvou) a samotný text propiskou, přičemž si důležité věci barevně podtrhnete nebo zvýrazníte. Myslete také na to, že všeho moc škodí. Zkuste požívat vždy jen dvě nebo tři barvy, podle toho, jak vám to vyhovuje. Jestli vám vyhovuje pět, pak teda pět.

....A co se učebnic, zápisů a materiálů týče - zvýrazňujte. Mně se osvědčilo zvýrazňování textu během čtení. Máte jistotu, že jste si přečetli všechno a kdykoli se budete chtít vrátit k něčemu důležitému, budete to mít zvýrazněno a ušetříte drahocenný čas. Navíc už máte samozřejmě nalepené papírky s čísly otázek, takže není co řešit. Učebnice jsou na střední stejně vaše a pozdější majitelé mohou ocenit už ušetřenou práci s vyhledáváním informací. Bez chybičky.
A pokud jde o barvu - je to na vás. Ale klasickou žlutou nic nezkazíte.
Zajímá vás počet padlých? Podařilo se mi během měsíce vypsat tři žluté zvýrazňovače. Nechť je jim země lehká.
Vím, je to spousta textu a informací, a proto děkuji každému, kdo se prokousal až sem. Pevně věřím, že vám alespoň nějaká rada pomůže a usnadní vám poměrně složitou cestu k úspěchu. Maturita ovšem závisí z velké části na štěstí, na tom, jak umíte hrát, že něco umíte, i když neumíte nic a také na tom umět si vybrat to důležité, nikoli vše. Nikdy se nenaučíte vše. Dobré ale je být vždy připraven. Přeju vám hodně štěstí a pevné nervy.
Budete se bát, já jsem se bála (vážně, říkám pravdu) a nakonec to uteklo rychleji, než jste stačili něco říct.


Nevím to jistě, ale mohlo by tě zajímat:

JAK SI VYZDOBIT POKOJ? - https://misavsalku.wordpress.com/2016/07/17/jak-si-ozdobit-pokoj/

ORIGINÁLNÍ SEŠITY DO ŠKOLY - http://missa007.blog.cz/1409/originalni-sesity-do-skoly

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 4. srpna 2015 v 21:18 | Reagovat

Barevné zvýrazňovače jsou základ a to i na vysoké. :D Ale já nevím, asi záleží na škole, osobě, učení atd., ale mě maturita před dvěma roky nepřipadala těžká. Učila jsem se jen o svaťáku, i když fakt je, že jsem si všechny maturitní otázky vypracovala předem, to jo, ale jestli jsem se učila čtyři dny, je to až moc. To jsem zkrátka celá já, mám na všechno dost času... Nicméně to stačilo na vyznamenání, nikdy jsem nebyla šprt, neumím se učit, většinou mi stačilo pochytit věci z hodiny nebo těsně před testem o přestávce. A popravdě, asi to bude tím, že úroveň maturity a VŠ už dávno není to, co bylo dřív, ale zatím mi to neučení prochází. :D Na takový systém bych neměla, strávila bych moc času se zabývat jen tímhle kolem a potom už by se mi nechtělo nic dělat. :D Jsem lenoch, ale pro někoho to určitě bude vhodné. :)

2 Majka Majka | 5. srpna 2015 v 21:22 | Reagovat

Míšo - úžasné - všechno - víš proč?
              M & V
Protože ten s tou růží Tě změnil!
To Ti dalo sílu do všeho.
    Jsem ráda a F. taky. :-)  :-)
Jo, zítra jdu do papírnictví - a pro co? Tvůj bezvadný návod je pro mě inspirací - a barevný bude i můj "svaťák"!!! M. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama